Czy dziecko może mieć pobraną próbkę krwi?

Jednym z pytań, które może pojawić się podczas badań przesiewowych noworodków jest: Czy dziecko może mieć próbkę krwi? Wiele stanów nie przechowuje próbek krwi po urodzeniu dziecka, a inne przechowują je bezterminowo. Polityka dotycząca próbek krwi różni się w zależności od stanu, więc najlepiej jest sprawdzić lokalny program badań noworodków w celu uzyskania informacji. To, czy twoje dziecko potrzebuje próbki krwi, zależy od ciebie, a jeśli nie jesteś pewna, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub departamentem zdrowia w twoim stanie.

Po urodzeniu dziecka położna pobierze próbkę krwi 48 do 72 godzin po porodzie. Aby zebrać próbkę krwi, położna nakłuje piętę dziecka i umieści krople na kawałku karty. Możesz mieć próbkę krwi pobraną w szpitalu lub w domu. Chociaż procedura może spowodować u dziecka odrobinę dyskomfortu, możesz pomóc zminimalizować go, trzymając stopę dziecka nieruchomo. Upewnij się, że nosisz rękawiczki i oczyścić pięty przed pobraniem krwi.

Niektóre badania noworodków oferują badania przesiewowe dla rzadkich lub poważnych warunków medycznych, takich jak mukowiscydoza, fenyloketonuria i niedoczynność tarczycy. Próbka krwi jest pobierana z pięty i wysyłana do laboratorium w celu analizy. Większość dzieci będzie miała normalne wyniki badań, ale jeśli badanie krwi wykaże podwyższony marker mukowiscydozy, zostaniesz o tym powiadomiona, abyś mogła zorganizować leczenie.

Twój lekarz pobierze próbkę krwi z pięty dziecka w celu przeprowadzenia badań przesiewowych noworodków. Te próbki krwi są wymagane przez prawo stanowe dla badań przesiewowych noworodków. Sprawdzają one rzadkie, ale poważne warunki zdrowotne, takie jak zaburzenie genetyczne lub choroba dziedziczna. Jeśli u Twojego noworodka zostanie zdiagnozowana któraś z tych chorób, otrzymasz wynik badania krwi w ciągu pięciu do siedmiu dni po urodzeniu. Możesz jednak poprosić dostawcę usług zdrowotnych o więcej informacji na temat ram czasowych.

Pobranie krwi płodu jest istotną częścią opieki medycznej i powinno być wykonane przez wykwalifikowanego lekarza. Procedura jest skomplikowana i wykonywana tylko po niepowodzeniu innych metod. Zazwyczaj procedura zostanie wykonana w około 17 lub osiemnastu tygodniach ciąży. W niektórych przypadkach może być konieczne kilkakrotne powtórzenie zabiegu. Na przykład, jeśli masz badanie krwi, może być konieczne, aby dać dziecku próbkę krwi wiele razy.

Niektórzy lekarze zalecają tę procedurę jako wczesne badania przesiewowe dla różnych chorób. Należą do nich choroba sierpowatych komórek, talasemia, wrodzona niedoczynność tarczycy i wszystkie sześć dziedzicznych chorób metabolicznych. Nawet jeśli nie chcesz wykonać badania punktowego krwi, może ono pomóc uratować życie Twojego dziecka. Jeśli dziecko nie współpracuje z flebotomistą, możesz spróbować kolana lub kolana położnej. Jeśli dziecko nie współpracuje, należy zadzwonić do lekarza lub serwisu pediatrycznego i poprosić o drugą próbę. Na koniec należy oznaczyć probówki imieniem i płcią dziecka.

Rodzice wzięli władze zdrowotne do sądu nad wykorzystaniem próbek krwi noworodków. Wielu nawet złożyło pozwy, ale niewiele państw wydało swoje szczegółowe wytyczne dotyczące używania krwi od noworodków. Wielu uczestników przyszłotygodniowych warsztatów będzie domagać się większej przejrzystości. Jest wiele kontrowersji wokół tej kwestii, ale jest to niezbędny krok w badaniach. Istnieje kilka zagrożeń i potencjalnych korzyści związanych z krwią noworodków. Pytanie brzmi: czy dziecko może mieć próbkę krwi?

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *