Przedstawiamy materiał opracowany na zlecenie matkapracujaca.pl
Jeśli chodzi o sen, noworodki czeka wielka zmiana. Zamiast wślizgiwać się w głęboki sen, noworodki spędzają pierwsze 20 minut w spokojniejszym stanie. Ten rodzaj snu jest również trudniejszy do wybudzenia, ponieważ noworodki nie oddychają tak głęboko jak dorośli. Nie doświadczają również atonii mięśni. Mogą spędzić do siedemdziesięciu pięciu procent swojej 24-godzinnej doby w REM.
Brak snu nie tylko wpływa na jakość snu dziecka, ale także na jego rozwój społeczny i emocjonalny. W konsekwencji brak snu może skutkować wybrednym dzieckiem, które wymaga dużo ukojenia i ma problemy z regulacją emocji. Noworodki często błędnie uważają, że przechodzą przez czteromiesięczną regresję, ale nie jest to koniecznie trwałe. Raczej wskazuje po prostu, że cykl snu nie działa prawidłowo.
Niektóre z tych zmian mają charakter psychologiczny. Na przykład, dziecko, które jest przyzwyczajone do budzenia się w środku nocy, może rozwijać trwałość obiektu lub wołać do swojej rodziny. Oprócz zmian psychologicznych, obecność choroby może mieć wpływ na sen dziecka. Dlatego ważne jest, aby monitorować wzorce snu zarówno rodziców, jak i dziecka. Pierwszym krokiem jest określenie przyczyny częstych przebudzeń.
Jeśli dziecko jest marudne lub trudne do uspokojenia, może to być oznaką problemu medycznego. Niektóre noworodki mają stan zwany kolką lub refluksem. Jeśli dziecko jest marudne lub trudno je uspokoić, należy udać się do lekarza. Jeśli dziecko płacze cały czas, może potrzebować bardziej rozległego leczenia. Ciało noworodka będzie potrzebowało odpowiedniej ilości odpoczynku, zanim będzie mogło dorosnąć i osiągnąć swój pełny potencjał.
Wzorzec snu noworodka jest bardzo różny od wzorca snu osoby dorosłej. Niektóre niemowlęta śpią przez długie okresy, podczas gdy inne robią sobie drzemki w ciągu dnia. Oznacza to, że wzorce snu obojga rodziców będą się różnić. Na początku rodzicom trudno jest poradzić sobie z tą zmianą w nawykach snu, ponieważ nie są do niej przyzwyczajeni. Noworodek nie wie, kiedy ma iść spać i kiedy się obudzić. To wyuczone zachowanie.
Choć czas trwania snu jest ważny, trudno o idealną jakość snu. Jest to również ważne dla zdrowia psychicznego noworodka, a zbyt mała ilość snu może prowadzić do depresji poporodowej. Badanie przeprowadzone w Finlandii wykazało, że czterdzieści procent rodziców uważało, że ich dziecko nie śpi dobrze. Oprócz słabego snu, nowe dziecko może cierpieć na bezdech senny, który jest zaburzeniem, w którym mózg przestaje produkować nowe neurony.
Choć jakość snu noworodków i maluchów może nie różnić się drastycznie, długość snu i ilość czasu, jaki zajmuje, są różne. Noworodek nie ma ustalonego rytmu okołodobowego, więc odwrócenie dnia/nocy jest powszechne w pierwszych tygodniach po urodzeniu. Jednak do trzeciego lub czwartego miesiąca rozwija się bardziej regularny wzorzec czujności i senności. W okresie od czterech do dwunastu miesięcy te wzorce stają się bardziej podobne do cykli snu dorosłych.
Podobne tematy