Jak długo trwa usypianie niemowlęcia?

Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z lupiko.pl

Podczas układania noworodka do snu rodzice często pytają: „Jak długo trwa układanie niemowlęcia do snu?”. Jest to normalne pytanie i nie ma jednej odpowiedzi, która pasuje do wszystkich niemowląt. Możesz spróbować położyć dziecko do snu, trzymając je lub poklepując. W końcu przyzwyczai się do rutyny, a jeśli obudzi się na wpół przytomne, zamknie oczy i odpłynie w sen.

Najczęstszą metodą usypiania niemowlęcia jest CIO, czyli oscylacja inicjowana przez dziecko. Oczy dziecka są w tym momencie otwarte, więc powinnaś sprawdzać je w określonych odstępach czasu. Jeśli dziecko się obudzi, nie podnoś go; poczekaj do następnego zaplanowanego nocnego karmienia. Jeśli dziecko się obudzi, włóż je do jego łóżeczka.

Na ogół noworodki potrzebują około 16 godzin snu na dobę. Mają tendencję do spania przez trzy do czterech bloków godzin w czasie, więc jeśli nie kładziesz go do snu wkrótce, energia dziecka będzie niska następnego dnia. Ponadto niemowlęta muszą jeść co kilka godzin. Jeśli nie dostaną wystarczająco dużo snu, mogą stać się drażliwe i przemęczone.

Inna metoda usypiania dziecka nazywa się check-and-console. Polega ona na tym, że pozwalasz dziecku płakać przez określony czas, za każdym razem zwiększając odstępy o kilka minut. Gdy dziecko się do tego przyzwyczai, możesz stopniowo zmniejszać swoją obecność w pokoju, pozwalając jednocześnie dziecku nauczyć się samouspokajania. Jednak ta metoda nie jest dla każdego dziecka.

Najlepszym sposobem na uśpienie dziecka jest stworzenie kojącego otoczenia. Niemowlęta powinny być karmione przez słoik do ssania lub butelkę. Proces ten jest zwykle zakończony w ciągu około trzech lub czterech nocy. Podczas pierwszych kilku tygodni ważne jest, aby nie karmić dziecka na siłę. Może to prowadzić do próchnicy zębów, a nawet odwodnienia. Możesz więc uniknąć tego problemu, sprawiając, że rutyna na dobranoc będzie przyjemna.

Jeśli chcesz uniknąć usypiania dziecka, spróbuj ograniczyć ilość czasu, w którym dziecko jest obudzone przed snem. Noworodek najprawdopodobniej będzie budził się więcej niż raz dziennie, więc upewnij się, że ograniczasz długość popołudniowej/wieczornej drzemki. Kilka godzin jest najlepsze dla większości niemowląt. Jeśli dziecko nie śpi dłużej niż dwie godziny, może nie chcieć wrócić do snu.

Pierwsze 6 tygodni to gorączkowy czas dla rodziców. Faza przetrwania snu dziecka wprowadziła wiele złych nawyków, ale dobre nawyki mogą zacząć się w tym wieku. Tak długo, jak masz rutynę i przestrzegasz jej, twoje dziecko będzie spało lepiej, a ty będziesz miała mniej przerw. I ważne jest, aby pamiętać, że sen jest kluczowy dla twojej relacji z dzieckiem, więc utrzymuj rzeczy tak spokojne, jak to możliwe wokół domu i twojego harmonogramu.

Przeciętny noworodek śpi osiem do dziewięciu godzin dziennie i jest obudzony od dwóch do trzech godzin w nocy. Ale ten cykl snu różni się dramatycznie – niektóre dzieci śpią nawet szesnaście godzin dziennie, podczas gdy inne mogą spać tylko do 19 godzin w nocy. Pomimo krótkiego czasu trwania snu dziennego noworodka, nadal normalnym jest, że dzieci budzą się co kilka godzin na karmienie. W końcu będziesz mogła położyć je do łóżka na dobre w wieku około sześciu miesięcy lub nawet roku.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *