Zgrzytanie zębami u dziecka – czy to powód do niepokoju?
Zgrzytanie zębami, czyli bruksizm pojawia się czasem u części dzieci. Najczęściej występuje w nocy. Kiedy dziecko śpi i nie ma świadomej kontroli nad mięśniami twarzy, aktywować się mogą pewne napięcia, między innymi prowadzące właśnie do bruksizmu. Może on mieć różny charakter. U części dzieci następuje tylko samowolne, silne zaciskanie szczęk. U innych pojawia się wyraźne zgrzytanie, które może być jednak mniej, lub bardziej nasilone. W wielu przypadkach objawy mogą być na tyle niewyraźne, że mniej uważni rodzice niekoniecznie je zauważą.
Jeżeli jednak już coś takiego się dzieje, to warto tym się zainteresować. Czy to zawsze powód do niepokoju? Raczej nie. Zgrzytanie może być objawem stanów chorobowych, ale też wynikać z zupełnie naturalnego rozwoju dziecka. Jeżeli nie towarzyszą mu żadne inne objawy, to z problemem warto udać się prosto do stomatologa. Jeżeli jednak zgrzytanie zębami występuje jednocześnie z innymi, niepokojącymi rodziców objawami, to sprawie powinien przyjrzeć się lepiej lekarz rodzinny. Trzeba przy tym pamiętać, że bruksizm, nawet jeżeli nie jest wynikiem choroby, może mieć nieprzyjemne konsekwencje dla uzębienia dziecka, więc nigdy nie powinno się go ignorować.
Zgrzytanie zębami u dzieci w różnym wieku
Zgrzytanie zębami występuje czasem u niemowląt i małych dzieci. Nie jest ono najczęściej związane z żadną chorobą, ale z tym, jak rozwija się układ mięśniowy, nerwowy i kostny dziecka. W takim przypadku zgrzytanie samoistnie znika po pewnym czasie. Jednak nie zawsze tak jest. Zgrzytanie zębami przez sen może być reakcją na ból głowy, ucha, czy gardła. Zgrzytanie często występuje u dzieci z porażeniem mózgowym. Może też być reakcją na zażywane leki. Warto pamiętać, że małe dziecko nie zawsze potrafi powiedzieć w jasny sposób o swoich dolegliwościach, więc warto zwracać uwagę na szczegóły i reagować.
U starszych dzieci zgrzytanie zębami występuje nieco rzadziej niż u najmłodszych. Układ nerwowy i mięśniowy dzieci w tym wieku nie rozwija się już tak dynamicznie, więc objawy, takie jak zgrzytanie mają najczęściej inną przyczynę. Powodem mogą być na przykład nieleczone wady zgryzu, które przekładają się na nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni poruszających żuchwą i powstawaniem napięć, które znajdują ujście w czasie snu dziecka. Jak już wspomniano we wstępie, często występującym powodem zgrzytania zębami u dzieci są robaki.
Zgrzytanie zębami u dzieci a robaki
Owsica to choroba, którą znają chyba wszyscy rodzice. Dzieci bardzo łatwo łapią ją od siebie nawzajem, a upilnowanie ich, by przestrzegały właściwej higieny, jest praktycznie niemożliwe. Jeżeli więc zaobserwuje się zgrzytanie zębami u dzieci [https://dentinfo.pl/zgrzytanie-zebami-u-dzieci/] a robaki wydają się bardzo prawdopodobne, należy koniecznie skierować się do lekarza w celu dalszej diagnostyki. Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców. W przypadku owsicy oprócz zgrzytania zębami może pojawić się też charakterystyczna nadpobudliwość ruchowa i bezsenność. Świąt w okolicy odbytu powoduje, że dziecko często się drapie, przez co może dojść do stanu zapalnego i zaczerwienienia. Dodatkowo dziecko może mieć zmniejszony apetyt i być blade.
Owsica nie jest jedyną chorobą pasożytniczą, przy której wystąpić może bruksizm. Pojawia się on także w przypadku glistnicy, choć jest ona znacznie mniej powszechna. Ważne jest to, żeby nie bagatelizować objawów i jak najszybciej udać się z dzieckiem do lekarza. W przypadku chorób pasożytniczych, które bardzo łatwo mogą być przenoszone pomiędzy bliskimi, mieszkającymi na jednej przestrzeni osobami, ważne jest to, żeby wykonać diagnostykę i (jeżeli jest to potrzebne) przeprowadzić leczenie u całej rodziny.
Co robić, kiedy dziecko zgrzyta zębami?
Na koniec warto odpowiedzieć sobie na pytanie o to, co robić, kiedy dziecko zgrzyta zębami. W pierwszej kolejności na pewno trzeba przyjrzeć się dokładnie temu, czy zgrzytaniu nie towarzyszą inne, dodatkowe objawy. Niezależnie od tego rodzice powinni udać się z dzieckiem do lekarza. Jeżeli zgrzytanie nie jest bardzo nasilone i nie trwa długo, to raczej nie będzie miało negatywnych konsekwencji.
Jeśli jednak dziecko zgrzyta bardzo mocno albo bruksizm nie ustępuje przez długi czas, to zainterweniować powinien stomatolog. Intensywne zgrzytanie może prowadzić do ścierania szkliwa, a w skrajnych przypadkach nawet do nadkruszenia zęba. Konsekwencją będzie zawsze większa podatność na infekcje, która może prowadzić do konieczności kosztownego i bolesnego leczenia stomatologicznego. Rozwiązaniem są specjalne nakładki na zęby stosowane na noc, które zapobiegają negatywnym skutkom zgrzytania.
Podobne tematy