Czy można zrobić USG bioderek dziecka?

Artykuł poniżej jest wynikiem inspirującej współpracy z klubmamyimalucha.pl

Czy można zrobić USG bioderek mojego dziecka? Na szczęście odpowiedź brzmi: tak! Jest to szybka procedura, która trwa zazwyczaj około 20 minut. Zanim Twoje dziecko przejdzie przez badanie, będziesz musiała rozebrać się i zdjąć mu pieluszkę, aby było mu wygodniej podczas badania. Technik umieści Twoje dziecko na stole z odsłoniętymi plecami lub bokiem. Pokój będzie zwykle ciemny, tak że obrazy będą jasne.

Standardowy diagnostyczny ultradźwięk nie powoduje żadnych znanych szkód dla ludzi, ale jest ograniczony w jego zdolności do wizualizacji struktur kostnych. Ultradźwięki nie są w stanie przeniknąć do kości i są w stanie zbadać tylko zewnętrzną powierzchnię. Z tego powodu lekarze zazwyczaj korzystają z innych metod obrazowania, takich jak rezonans magnetyczny, aby uwidocznić wnętrze kości i stawów. Ponadto, na obrazy z USG bioder nie będzie miała wpływu obecność jakichkolwiek innych warunków, które mogą uniemożliwić wykonanie USG.

Ultrasonografy są bezpiecznym i skutecznym sposobem diagnozowania warunków w biodrach dziecka. Ultradźwięki nie wykorzystują promieniowania jonizującego i są bezpieczne dla dzieci i dorosłych. Będziesz musiała zdjąć wszelką biżuterię i założyć luźne ubranie. Możesz zostać poproszony o założenie fartucha na czas wizyty. Dzieci powinny również stosować się do zaleceń lekarza dotyczących zabiegu. Kiedy konieczne jest wykonanie USG bioderek dziecka?

Jeśli lekarz podejrzewa, że dziecko ma problem z biodrami, ważne jest, aby zaplanować egzamin. Biodra powinny być sprawdzane podczas każdej wizyty, a lekarz upewni się, że Twoje dziecko otrzymuje właściwą diagnozę. Twoje dziecko nie będzie w stanie chodzić, jeśli biodra nie działają prawidłowo. W niektórych przypadkach lekarz skieruje Twoje dziecko do ortopedy dziecięcego, aby zdiagnozować problemy z biodrami i odpowiednio je leczyć.

Badanie przeprowadzone w First Vienna Pediatric Medical Center w Austrii porównywało dwie metody obrazowania ultrasonograficznego bioder. Jedna technika wymagała od rodziców umocowania dziecka na kozetce, podczas gdy druga wykorzystywała urządzenie mocujące Grafa. W badaniu uczestniczyły zdrowe noworodki. Jednak uczestnicy z dysplazją stawów biodrowych lub innymi wadami rozwojowymi zostali wykluczeni z badania. Należy nosić luźne ubrania i zdjąć wszelką biżuterię przed badaniem.

Sonda ultrasonograficzna 12-MHz linear array jest najlepszą opcją dla noworodków, ale sonda 7MHz będzie potrzebna w miarę wzrostu dziecka. Sonda 7MHz pozwala na uzyskanie większej ilości szczegółów i może zidentyfikować chrząstkę trójdzielną. Jakość obrazu bioder jest taka sama w przypadku obu metod, ale preferowana jest pierwsza metoda. Aby dziecko było stabilne podczas badania, powinno znajdować się w pozycji odleżynowej.

Co to jest USG bioderek dziecka? Badanie USG bioderek dziecka może być wykonane przez lekarza. Technik ultrasonografu umieszcza żel na badanym obszarze, aby fale dźwiękowe mogły przemieszczać się przez ten obszar i zostać zarejestrowane. Obrazy są natychmiast wyświetlane na monitorze wideo. Komputer wykorzystuje algorytm komputerowy do wytworzenia obrazu w oparciu o wysokość i głośność sygnału ultradźwiękowego, a także ilość czasu potrzebną do powrotu obrazu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *