Czy ultradźwięki są bezpieczne dla niemowląt?

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest efektem naszej współpracy z abcmama.pl

Odpowiedź na pytanie „Czy USG jest bezpieczne dla niemowlęcia?” nie jest jednoznaczna. Pomimo powszechnego stosowania ultradźwięków w położnictwie, przeprowadzono niewiele badań dotyczących ich wpływu na niemowlę. Przegląd literatury naukowej pokazuje sprzeczne wyniki. Wiele badań ma wadliwą metodologię. Na przykład w jednym ze szwedzkich badań, które objęło prawie 2000 dzieci, nie stwierdzono istotnych różnic w słuchu, wzroku, wzroście czy uczeniu się w grupie poddanej działaniu ultradźwięków. Ponadto autorzy badania nie uwzględnili faktu, że prawie jedna trzecia grupy miała badanie USG.

Najczęstsze pytanie – „Czy USG jest bezpieczne dla niemowlęcia?” – jest nieco bardziej skomplikowane. Po pierwsze, procedura jest badaniem przesiewowym w kierunku wad wrodzonych. Badanie diagnostyczne jest konieczne, aby określić, czy dziecko ma wadę, ponieważ może to wpłynąć na ogólne zdrowie i rozwój niemowlęcia. Podczas gdy ultradźwięki mogą dostarczyć pewnych odpowiedzi na to pytanie, nie ma sposobu, aby zagwarantować, że noworodek będzie miał wadę.

Jednak Światowa Organizacja Zdrowia planuje wieloośrodkowe badanie, które oceni bezpieczeństwo diagnostycznych ultradźwięków w ciąży. Grupa musi zbadać dane dotyczące bezpieczeństwa, jak również ewentualne działania niepożądane tej procedury. W ramach badania planuje się również opracowanie standardowych standardów wzrostu płodów. Niemniej jednak, wyniki tego badania powinny być interpretowane z ostrożnością, ponieważ ustalenia są dalekie od ostatecznych. Systematyczny przegląd całej literatury i badań wykonanych na ten temat wskazał, że ultradźwięki są ogólnie bezpieczne dla niemowlęcia.

An USG powinno być wykonywane tylko wtedy, gdy matka lub ojciec ma medyczny powód do procedury, w najniższym możliwym ustawieniu. USG w centrum handlowym, na przykład, może być wykonywane przez nieprzeszkolonego technika przy użyciu przestarzałej maszyny. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli urządzenie nie jest odpowiednio skalibrowane. Ponadto, zdrowie dziecka może być zagrożone, jeśli USG jest wykonywane na niemowlęciu bez odpowiedniego ustawienia.

W uzupełnieniu do bycia bezpiecznym, USG może być oferowane w ustawieniach niemedycznych. Na przykład, niektóre kliniki oferują usługę jako pamiątkę dla rodziców lub jako sposób na stworzenie pamiątkowego wideo. Jednak ultradźwięki są bezpieczne dla dziecka, jeśli technik ma odpowiednie szkolenie do przeprowadzenia procedury. Dzieje się tak dlatego, że niewyszkolony sonograf może przegapić nieprawidłowości lub fałszywie zapewnić rodziców, że ich dziecko jest zdrowe.

Istnieją dwa rodzaje ultradźwięków – 2D i 3D. USG 2D wykorzystuje ultradźwięki o niskiej intensywności, aby pokryć duży obszar. Ten rodzaj USG wykorzystuje ultradźwięki o niskiej intensywności, aby uniknąć przegrzania płodu. Pozwala również na przeprowadzenie badania USG na brzuszku kobiety ciężarnej – to idealna okazja do zrobienia zdjęcia dla rodziców. USG 4D wymaga większej intensywności, ale jest oferowane tylko w prywatnych klinikach.

Co się dzieje podczas badania USG? Podczas USG przezbrzusznego dziecko jest umieszczane na wyściełanym stole egzaminacyjnym. Specjalny żel jest nakładany na skórę nad brzuchem, aby fale dźwiękowe mogły podróżować z przetwornika ultradźwiękowego do organów dziecka. Następnie przetwornik wysyła fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości w głąb ciała dziecka, które odbijając się od kości tworzą obrazy na ekranie. Obrazy te można wydrukować lub nagrać.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *