Czy trzeba uczyć dziecko ssać smoczek?

Z dumą prezentujemy treść stworzoną na zamówienie portalu przedszkolak.eu

Można się zastanawiać, czy trzeba uczyć dziecko ssania smoczka. Dzieci mają naturalną skłonność do ssania czegoś, więc smoczek powinien być im przedstawiony w taki sposób, aby mogły go zbadać. Kiedy już są w stanie go chwycić, możesz delikatnie wyciągnąć go z ich ust. Powtórz procedurę kilka razy, a Twoje dziecko powinno wkrótce być w stanie go ssać.

Obserwacja reakcji dziecka na smoczek pomoże Ci określić, czy jest to dla niego odpowiednia rzecz. Zazwyczaj noworodki stają się rozkojarzone, gdy dostają smoczek, więc zawijanie ich w kołderkę pomoże im się skupić. Należy również unikać narażania dziecka na smoczki, które je drażnią. Poza tym, smoczki nie mają zastępować karmienia. Jeśli czujesz, że Twoje dziecko odrzuca smoczek, spróbuj podać mleko matki lub formułę do końcówki smoczka.

Przed wprowadzeniem smoczka poczekaj, aż dziecko skończy co najmniej miesiąc. Jest to szczególnie ważne w przypadku niemowląt karmionych piersią. Trzymaj dziecko w sposób przypominający karmienie, z podniesionymi kolanami i stopami opartymi na łokciach. Stosowanie tej metody zachęci dziecko do ssania smoczka i rozwijania z nim relacji.

Kiedy jest czas na wprowadzenie smoczka? Wielu rodziców zadaje to pytanie. Zbyt wczesne użycie smoczka może prowadzić do jego nadużywania. Nawet jeśli nie zamierzasz używać smoczka po karmieniu piersią, może on stać się nawykiem. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko było zdrowe, ważne jest, aby zapewnić mu inne metody komfortu oprócz smoczka. Należy spróbować kołysania, śpiewania lub przytulania, jeśli dziecko jest marudne.

Jeśli dziecko regularnie ssie smoczek, ważne jest, aby usunąć smoczek, gdy dziecko się budzi. Usunięcie smoczka z ust dziecka nie powinno spowodować jego płaczu. Należy pamiętać, że nauka spania bez smoczka może zająć dziecku kilka tygodni lub miesięcy.

Kiedy wprowadzić smoczek? Należy poczekać, aż dziecko będzie miało zrelaksowany stan. Kiedy dziecko jest szczęśliwe i zadowolone, chętniej zareaguje na smoczek, ssąc więcej. Niektóre dzieci rodzą się z naturalną skłonnością do ssania, podczas gdy inne potrzebują trochę praktyki, zanim zaczną to lubić. Jeśli zaczniesz wcześnie, może się okazać, że Twoje dziecko będzie w stanie oddać go bez walki.

Jeśli martwisz się o rozwój zębów swojego dziecka, powinnaś opóźnić wprowadzenie smoczka. Dzieje się tak dlatego, że smoczek może zmienić szczękę i podniebienie Twojego dziecka. Może to mieć negatywny wpływ na ich dorosłe zęby pojawiające się później. Dentysta dziecka może pomóc Ci ustalić, czy jedzenie bez smoczka jest dla niego bezpieczne.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *