Jak nauczyć dziecko gryzienia

Prezentujemy Państwu artykuł stworzony w harmonijnej współpracy z babyboss.pl

Jeśli masz dziecko, które nie lubi dużych kawałków jedzenia, możesz się zastanawiać, jak nauczyć je żuć. Oprócz pomocy w nauce mówienia i utrzymaniu zdrowych zębów, żucie pomaga rozwijać mięśnie szczęki. Pozwala mu również dzielić się jedzeniem, które przygotowujesz dla rodziny. Oto kilka wskazówek. Możesz też przeczytać nasz artykuł o korzyściach płynących z uczenia dziecka żucia pokarmu.

Zachęcaj dziecko do naśladowania tego, co robisz podczas jedzenia. Modelując proces żucia, będzie cię naśladować. Podobnie, karmienie dziecka małymi porcjami jedzenia za jednym razem pomoże mu ćwiczyć nową umiejętność. Oprócz demonstrowania właściwego sposobu żucia pokarmu, śpiewaj i spraw, by było to dla niego zabawą. Kiedy będzie śpiewał, nauczy się również skuteczniej żuć.

Możesz również bawić się z dzieckiem w przeciąganie, trzymając ściereczkę między jego bocznymi zębami. Delikatne pociąganie pomoże zapobiec próchnicy zębów. Możesz również dostarczyć mu małe kawałki twardego, topniejącego jedzenia jako praktykę. Kiedy będzie gotowy do jedzenia stałych pokarmów, będzie bardziej skłonny do ich spróbowania. Zanim jednak to zrobisz, upewnij się, że jesteś cierpliwy. Twoje dziecko szybko zorientuje się, że żucie sprawia mu przyjemność, więc upewnij się, że jesteś cierpliwa i nie poddajesz się.

Aby nauczyć dziecko żucia pokarmu, zacznij od wprowadzenia miękkich, żujących pokarmów. Przez pierwsze kilka miesięcy trzymaj się miękkich pokarmów i jedzenia z palca. W miarę jak dziecko będzie rosło, będzie w stanie poradzić sobie z trudniejszymi pokarmami. Kiedy dziecko osiągnie siódmy miesiąc życia, możesz stopniowo wprowadzać pokarmy stałe. Jednak wcześniej należy unikać wprowadzania twardych lub chrupiących pokarmów. Wprowadzaj raczej małe, bardziej miękkie posiłki i przekąski.

Nie frustruj się, gdy zacznie się krztusić. Jest to naturalna obrona przed zakrztuszeniem i stanowi istotną część nauki żucia pokarmu. Nie wracaj do puree na tym etapie. Zamiast tego proponuj dziecku grudkowate konsystencje lub jedzenie paluszkami, które zachęcają do żucia. Pamiętaj, aby nadzorować dziecko podczas karmienia. Dzięki konsekwentnej praktyce dziecko nauczy się przeżuwać pokarm i kontrolować swój odruch kiszenia.

Mimo że Twoje dziecko może być gotowe do rozpoczęcia spożywania pokarmów stałych przed ukończeniem sześciu miesięcy, Amerykańska Akademia Pediatrii nie zaleca tego przed tym wiekiem. To, że Twoje dziecko sięga po jedzenie, nie oznacza, że jest gotowe. Zamiast tego, obserwuj znaki, że jest gotowe. Możesz spróbować podać mu miękkie pokarmy stałe przed ukończeniem sześciu miesięcy, jeśli jesteś pewna zdolności dziecka do radzenia sobie z jedzeniem.

Pierwszym sposobem na nauczenie dziecka żucia pokarmu jest wprowadzenie nowych pokarmów podczas regularnych posiłków z Tobą. Staraj się wprowadzać jeden nowy pokarm na raz. Nie chcesz, aby Twoje dziecko zjadło całą rzecz na raz. Małe, regularne porcje będą odpowiednią ilością dla Twojego dziecka. Przejście będzie łagodniejsze, jeśli na początku będziesz podawać dziecku małe ilości. Opanowanie tej umiejętności nie zajmie dużo czasu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *