Jak niemowlę widzi świat – informacje dla rodziców

Niemowlęta zaczynają przetwarzać informacje wizualne poprzez rozpoznawanie granic obiektów. Chociaż nie jest to pełne zrozumienie świata, niemowlęta zaczynają dostrzegać, że przedmioty mają krawędzie, a w wieku dwóch miesięcy rozpoznają, że rozmiar i kształt obiektu pozostają takie same bez względu na to, jak blisko lub daleko się on znajduje. Nawet jeśli niemowlęta mają ograniczone doświadczenie wizualne, wydają się mieć pewne poczucie stałości rozmiaru. Aby lepiej zrozumieć ten proces, przyjrzyjmy się różnym procesom zaangażowanym w percepcję.

Po urodzeniu wzrok niemowlęcia jest bardzo ograniczony i może ono skupić się tylko na obiektach oddalonych o osiem do 12 cali. Jednak do ósmego miesiąca życia rozwinie się i stanie się znacznie bardziej wyrafinowany. Ważne jest, aby wspierać ten rozwój poprzez interakcję z dzieckiem i zabieranie go na regularne kontrole. Lekarz będzie również sprawdzał oczy Twojego dziecka podczas rutynowych wizyt. Jeśli zauważysz coś, co Cię niepokoi, wspomnij o tym lekarzowi.

Badacze badali również percepcję wzrokową niemowląt. Naukowcy próbowali oszacować, jak niemowlę postrzega twarze, wystawiając je na nieruchome zdjęcia, ale prawdziwy świat jest dynamiczny. Może to również pomóc w wyjaśnieniu, dlaczego noworodek naśladuje mimikę dorosłych, zanim rozwinie się u niego wzrok. Może być tak, że niemowlęta mogą naśladować ruchy dorosłych i rozpoznawać mimikę twarzy, którą widzą, ale tylko wtedy, gdy mogą oglądać je w ruchu.

W porównaniu z widzeniem dorosłych, zdolności wzrokowe niemowląt są podobne. Ich zdolność do skupienia się na obiektach w obrębie ośmiu do dwunastu cali jest jeszcze ograniczona, ale są w stanie zobaczyć kilka różnych rzeczy. Około drugiego miesiąca życia powinny być w stanie śledzić poruszające się obiekty, fiksować się na swoich twarzach i zacząć patrzeć na obiekty w oddali. Do trzech miesięcy powinny być w stanie patrzeć na obiekty tak blisko, jak trzy stopy.

Wizja dziecka rozwija się szybko podczas pierwszego roku życia i jest niesamowicie różna od wizji dorosłego. Ich wzrok różni się od naszego, więc ich postrzeganie kolorów, jasność i widzenie kolorów może być inne niż twoje. Jako rodzice możecie pomóc poprawić wzrok dziecka i uważać na znaki ostrzegawcze. Jak więc poprawić wzrok dziecka?

Jako noworodek, oczy dziecka są niezwykle ważne dla jego fizycznego, umysłowego i emocjonalnego rozwoju. Wizja pozwala dziecku przyjmować informacje o otaczającym go świecie. Kiedy dziecko ma osiem tygodni, jego wzrok jest prawie tak dobry jak wzrok osoby dorosłej. Nie jest zaskakujące, że rozwój oczu dziecka jest związany z rozwojem jego mózgu.

Oprócz nauki rozróżniania różnych przedmiotów i kolorów, niemowlęta uczą się również, jak koordynować swoją wizję z ruchami ciała. Ich oczy mogą wydawać się skrzyżowane, gdy mają zaledwie trzy miesiące, ale jest to często spowodowane problemami z koordynacją. Jeśli twoje dziecko stale obraca się w jednym oku, powinieneś zabrać dziecko do lekarza, aby to sprawdzić. Jeśli trwa to nadal, jest to oznaka czegoś poważniejszego.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *