Kiedy dziecko staje się niemowlęciem

Z przyjemnością przedstawiamy artykuł, który powstał przy współpracy z naszedziecko.pl

Twoje dziecko stanie się niemowlęciem w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia. Do trzeciego lub czwartego miesiąca życia wiele z jego noworodkowych odruchów zaniknie. Niemowlęta są bardziej świadome swojego otoczenia, zaczynają dostrzegać ludzkie twarze i jasne przedmioty w kolorach podstawowych. Potrafią używać rąk i oczu razem oraz zwracać się w kierunku znajomych dźwięków i twarzy. Potrafią nawet gruchać, gdy słyszą lub widzą ludzkie głosy.

Twoje dziecko będzie miało rozwinięte wyrafinowane oko na dźwięk. Będzie w stanie skupić się na obiektach oddalonych o 8 do 14 cali, a także podążać za Twoim spojrzeniem, gdy będziesz przesuwać swoje ciało w kierunku obiektu. Co więcej, zacznie Cię rozpoznawać i będzie reagować na Ciebie szerokimi oczami i radosnym poruszaniem się. W tym momencie dziecko powinno być włączone do aktywności rodzinnych, w tym do zabawy zabawkami i rozmowy z nimi. Dziecko może być nawet noszone w nosidełku podczas pracy.

Zmysły twojego niemowlęcia nadal się rozwijają, od smaku i zapachu do wzroku i słuchu. W wieku dwóch lub trzech miesięcy większość odruchów noworodka zanika. Jeśli Twoje dziecko nadal je wykazuje, może to być oznaką problemów neurologicznych. W tym samym czasie Twoje niemowlę zacznie się społecznie uśmiechać i zacznie rozpoznawać własne palce u rąk i nóg. Może nawet zacząć klaskać w odpowiedzi na dźwięk. Do ósmego lub dziewiątego miesiąca Twoje dziecko zacznie wyrażać uczucia niezależności.

W trzecim miesiącu dziecko zacznie naśladować dźwięki i rytmy mowy. Może nawet być w stanie rozpoznać słowo „nie” i reagować na proste polecenia. W wieku około dziewięciu miesięcy rozwinie się koordynacja nóg i tułowia, co pozwoli dziecku siedzieć i raczkować. Około piątego miesiąca Twoje dziecko może się podciągnąć i stanąć, a jego oczy zaczną się rozwijać w takim samym stopniu jak Twoje.

Do trzeciego miesiąca Twój noworodek zacznie rozpoznawać przedmioty w swoim otoczeniu. Do sześciu tygodni, Twoje dziecko będzie w stanie rozpoznać obiekty w swoim środowisku, w tym ludzi i przedmioty, które są znane. Twoje dziecko zacznie również wydawać dźwięki samogłoskowe podczas mówienia i zabawy. Wyrazy twarzy i dźwięki nowego dziecka również staną się bardziej złożone, a Twoje dziecko będzie miało łatwiejszy czas rozróżniania obiektów i mówienia.

Do trzeciego miesiąca Twoje dziecko podwoi swoją wagę i stanie się bardziej aktywne. Zaczną krążyć po pokoju i używać swoich rąk do podnoszenia przedmiotów i poruszania się. Do trzeciego miesiąca zacznie wypowiadać pierwsze słowa i angażować się w celowe, dwukierunkowe interakcje z Tobą. Nawet jeśli twoje dziecko nadal będzie płakać lub gaworzyć, zacznie chodzić i uczyć się kontrolować swoje ciało.

Na początku twoje dziecko będzie całkowicie zależne od mleka matki i formuły dla ich codziennego odżywiania. Można również wprowadzić puree żywności do dziecka, gdy są one wystarczająco stare, aby siedzieć w pozycji pionowej w krzesełku. Następnie można wprowadzić płatki śniadaniowe z dodatkiem żelaza. Jest to świetny czas na socjalizację. Pierwsze tygodnie życia dziecka są pełne nowych doświadczeń.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *