Dbanie o dziecko – co jest ważne?

Co jest pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać przy opiece nad dzieckiem? Nie chcesz uszkodzić delikatnego systemu odpornościowego dziecka, podnosząc je lub potrząsając nim. Zamiast tego trzymaj brodę dziecka w górze i z dala od ciała. Nigdy nie potrząsaj noworodkiem, ponieważ może to spowodować krwawienie w mózgu, które może być śmiertelne. Zamiast tego delikatnie podtrzymuj główkę i szyję dziecka, jedną ręką za plecami lub zginając się w kolanach.

Pierwsze dni Twojego dziecka są kluczowe dla tworzenia więzi. Ważne jest, aby słuchać tego, co mówi ci dziecko. Obserwowanie twarzy dziecka, dźwięków i komunikatów płaczu może pomóc Ci zrozumieć, czego potrzebuje. Bądź konsekwentny w reagowaniu na te sygnały. Kiedy dziecko płacze, mów do niego. Dzieci uczą się języka poprzez słyszenie wypowiadanych słów. Ważne jest, aby poznać rutynę swojego dziecka. Jeśli nie karmisz ich zgodnie z regularnym harmonogramem, mogą nie być w stanie się do niego dostosować.

Rozkład snu noworodka jest mylący. Śpią w ciągu dnia i są obudzone w nocy. Postaraj się ograniczyć stymulację do minimum w nocy. Trzymaj światła przyciemnione. Zarezerwuj mówienie do dziecka na dzień. W ciągu dnia baw się lub rozmawiaj z dzieckiem, aby utrzymać je w stanie czuwania. Dziecko będzie spało lepiej, jeśli zrobisz te rzeczy w odpowiednim czasie. Ważne jest również, aby pamiętać, że niemowlęta śpią najlepiej, gdy ich ciała są wypoczęte.

Oprócz zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, powinnaś praktykować zdrowe nawyki i jeść zrównoważoną dietę. Te nawyki pomogą Ci zachować sprawność fizyczną i uniknąć zachorowania. Zdrowa ciąża to większe prawdopodobieństwo, że zakończy się zdrowym dzieckiem, więc pamiętaj, aby pić dużo wody i dużo się wysypiać. Jeśli nie karmisz piersią, Twoje dziecko będzie potrzebowało więcej składników odżywczych i prawdopodobnie będzie miało więcej problemów. Podczas opieki nad dzieckiem ważne jest, aby być przygotowanym na wszystko.

Niezależnie od tego, czy karmisz piersią, czy preparatem, jest wiele kroków związanych z tym. Od bekania po obcinanie malutkich paznokci, opieka nad noworodkiem to trudne zadanie, ale takie, którego można się nauczyć i przećwiczyć. Wykonując te kroki, możesz przygotować się do przejścia ze szpitala do domu. Ważne jest, aby szukać wsparcia u rodziny i przyjaciół oraz pamiętać o poświęceniu czasu dla siebie i dziecka.

Przy opiece nad dzieckiem należy wziąć pod uwagę kikut pępowiny. Twoje dziecko powinno być wykąpane między 2 a 6 godziną po urodzeniu. Upewnij się, że ich okolice pępka są suche i czyste. Oczyść jego stopy i nogi i użyj czystej ściereczki, aby wytrzeć nadmiar skóry. Należy również uważać na oznaki infekcji w okolicy kikuta pępowiny. Szukaj zaczerwienienia, obrzęku lub śmierdzącej wydzieliny. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych znaków, powinieneś od razu udać się do pediatry.

Innym ważnym aspektem opieki nad noworodkiem jest częsta zmiana pieluch. Dzieci, które piją wystarczająco dużo formuły lub mleka będą moczyć sześć do ośmiu pieluch dziennie i będą miały regularne wypróżnienia. Aby zapobiec pieluszkowemu zapaleniu skóry, należy zmieniać pieluszki dziecka co najmniej sześć razy dziennie. Pieluszka Twojego dziecka szybko się brudzi, więc będziesz potrzebować prześcieradła do przewijania i delikatnych chusteczek, aby usunąć pieluszkę, gdy nadejdzie czas zmiany. Będziesz również potrzebować miękkiej szmatki do wycierania pieluszek. Możesz również użyć preparatu na pieluszkowe zapalenie skóry, który zawiera cynk lub echinaceę.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *