Jak rozpoznać zaburzenie integracji sensorycznej u niemowlęcia

Jeśli zauważyłeś, że Twoje dziecko unika pewnych doświadczeń sensorycznych, możesz mieć dziecko z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Problemy sensoryczne dotykają wielu niemowląt i chociaż nie mogą one wyrazić tego werbalnie, mogą wyrazić swój dyskomfort za pomocą płaczu i innych form komunikacji. Oto kilka znaków, których należy szukać. Oto kilka sposobów na rozpoznanie zaburzeń integracji sensorycznej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Ten bezpłatny przewodnik do druku pomoże Ci rozpoznać wspólne oznaki i objawy dziecka z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko cierpi na zaburzenia przetwarzania sensorycznego, porozmawiaj z pediatrą swojego dziecka. Lekarz pierwszego kontaktu Twojego dziecka skieruje Cię do specjalisty, który specjalizuje się w tym schorzeniu. Oceni on zachowanie dziecka, jego uwagę i umiejętności ruchowe, a także ogólne postępy w rozwoju. Lekarz ogólny przepisze również umiejętności przetwarzania sensorycznego, które można ćwiczyć w domu. Jeśli uważasz, że Twoje dziecko może mieć zaburzenia przetwarzania sensorycznego, powinieneś jak najszybciej poszukać profesjonalnej pomocy.

Jeśli Twoje dziecko ma SPD, leczenie tego stanu jest najbardziej skuteczne, gdy układ nerwowy wciąż się rozwija. Chociaż te objawy nie są koniecznie diagnozą SPD, mogą wskazywać na potrzebę dalszej oceny dziecka. Objawy obejmują tendencję do bycia niechlujnym jedzeniem, trudności z ustatkowaniem się, unikanie dotyku i wypluwanie. Nawet jedzenie chrupiących pokarmów może powodować dyskomfort dziecka.

Gdy podejrzewasz, że Twoje dziecko ma SPD, możesz zauważyć, że nie bawi się ono tak bardzo zabawkami. Dzieje się tak dlatego, że unikają one zabawek z teksturą i głośnych. Zaburzenia przetwarzania sensorycznego mogą opóźnić kamienie milowe rozwoju motorycznego i uniemożliwić raczkowanie. Mogą również powodować słabą kontrolę postawy i upośledzać umiejętności integracji dwustronnej. Użycie listy kontrolnej, takiej jak ta, może pomóc w określeniu zaburzenia. Zachowanie dziecka często może być oznaką SPD, a Ty możesz pomóc mu rozwinąć umiejętności radzenia sobie z objawami.

Choć zaburzenia przetwarzania sensorycznego mogą być wyzwaniem, mogą się poprawić z czasem. Jeśli problem nie jest zdiagnozowany we wczesnym dzieciństwie, może być leczony lekami. Może być dziedziczne lub spowodowane zmianą w genach dziecka po urodzeniu. Oprócz terapii, dziecko może również skorzystać z diet sensorycznych i terapii integracji sensorycznej. Ponadto, najlepszym sposobem na rozpoznanie zaburzenia integracji sensorycznej niemowlęcia jest szukanie zmian w jego lub jej zachowaniu.

Dziecko z zaburzeniem przetwarzania sensorycznego może doświadczać ekstremalnej wrażliwości na pewne rodzaje wejścia, w tym światło i dźwięk. On lub ona może również reagować niewłaściwie na uściski, co powoduje przeciążenie sensoryczne. Ponadto, problemy sensoryczne mogą powodować nadmierne zachowania poszukiwawcze lub unikanie. Dziecko z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego może wykazywać zachowania, które mogą utrudniać naukę, interakcje społeczne i rozwój. Tak więc, kluczowe jest rozpoznanie oznak i objawów zaburzeń przetwarzania sensorycznego, aby pomóc dziecku podjąć właściwe decyzje.

Zaburzenia przetwarzania sensorycznego są często związane z innymi zaburzeniami. Na przykład, dzieci z nadwrażliwymi podtypami mogą mieć inne problemy, takie jak oppositional defiant disorder lub lęk separacyjny. Sensoryczne, motoryczne i behawioralne reakcje każdego z tych zaburzeń współgrają z objawami dodatkowej diagnozy. Często trudno jest odróżnić zaburzenia przetwarzania sensorycznego od zaburzeń ze spektrum autyzmu. Jeśli masz jakiekolwiek obawy, natychmiast szukaj pomocy.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *