Kiedy niemowlę może jeść kaszkę kukurydzianą?

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z unicornbaby.pl

Kiedy niemowlę może jeść kaszkę kukurydzianą? Ważne jest, aby wprowadzać to zdrowe i pożywne zboże powoli, co najmniej 3 miesiące po urodzeniu, aby uniknąć potencjalnych skutków ubocznych. Początkowo najlepiej jest ograniczyć ilość kaszki kukurydzianej, którą dziecko zjada do dwóch lub trzech razy w tygodniu. Ograniczenie ilości do stu siedemdziesięciu gramów na porcję pomoże organizmowi dziecka uzupełnić się w niezbędne witaminy i minerały. Gdy Twoje dziecko będzie gotowe na bardziej złożone pokarmy, kaszka kukurydziana może być pożywnym śniadaniem. Najlepiej jednak unikać kaszki kukurydzianej przez jakiś czas, jeśli Ty lub Twoje dziecko macie jakieś oczywiste alergie lub przeciwwskazania do spożywania kukurydzy.

Możesz zrobić puree, blendując ziarna kukurydzy z wodą. Upewnij się, że ciasto kukurydziane nie jest zbyt wodniste. Fermentuj je przez jeden do półtora dnia. Po fermentacji przecedź je przez sito, aby usunąć grudki i niebezpieczeństwo zadławienia. Stała kukurydza jest szczególnie niebezpieczna dla niemowląt, więc bądź ostrożny z podawaniem jej dziecku, dopóki nie skończy co najmniej siedmiu miesięcy.

Jeśli Twoje niemowlę nie jest jeszcze w stanie żuć ziaren, możesz mu podać trochę miękkiego puree z kukurydzy. Gdy mają dwa lub trzy lata, możesz dać dziecku kilka jąder do pogryzienia. Chociaż kukurydza nie jest szczególnie zdrowym pokarmem, warto wprowadzać ją jako pokarm dla palców. Dobrym pomysłem jest również wprowadzenie dziecka do różnych pokarmów tak wcześnie, jak to możliwe.

Podczas odstawiania dziecka od mleka matki, powinnaś wprowadzić je do innych stałych pokarmów. Wspólne pokarmy początkowe obejmują ryż, proso oraz przetarte owoce i warzywa. Około szóstego miesiąca można wprowadzić również kaszę kukurydzianą i ryż. Należy je wymieszać z mlekiem matki lub wodą. Pamiętaj jednak o możliwych alergenach w kukurydzy. Zazwyczaj dziecko nie powinno jeść kaszki kukurydzianej do ukończenia pierwszego roku życia.

Kukurydzy najlepiej unikają rodzice niemowląt z alergią. Nawet jeśli Twoje dziecko dobrze toleruje kukurydzę, u niektórych osób rozwija się na nią alergia. Jeśli nie jesteś pewna, możesz skonsultować się z pediatrą przed wprowadzeniem kukurydzy swojemu dziecku. Kukurydza jest również korzystna dla ogólnego rozwoju. Jeśli nie jesteś pewna co do podawania kukurydzy swojemu niemowlęciu, sprawdź etykietę na produktach kukurydzianych. Jeśli został oznaczony jako „zdrowy” przez pediatrę, prawdopodobnie jest w porządku.

Zależnie od rodzaju kukurydzy, możesz przygotować smaczną i pożywną kaszkę dla swojego dziecka. Ziarna kukurydzy powinny być pulchne i błyszczące, z nienaruszoną łuską. Ziarna powinny być również pozbawione widocznych uszkodzeń. Pamiętaj jednak, aby wybrać świeżą kukurydzę, ponieważ jest ona bardziej odżywcza. Świeża kukurydza zawiera więcej białka i mniej cukru niż kukurydza z puszki. Poza tym kukurydza z puszki może zawierać dodatek soli i cukru.

Niektóre źródła zalecają, aby przed podaniem dziecku kukurydzy poczekać do 12 miesiąca życia. Wynika to z faktu, że kukurydza ma wysokie ryzyko zadławienia dla niemowląt. Jeśli jednak Twoje dziecko nie jest gotowe na kukurydzę, możesz spróbować wprowadzić ją powoli, unikając jednocześnie całych ziaren zbóż. Najlepiej jest też sparować kukurydzę z innym pokarmem, który ma mniej błonnika. Jeśli jednak obawiasz się, że Twoje dziecko rozwinie alergię na kukurydzę, możesz najpierw skonsultować się z lekarzem.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *